Geneza powstania Mein Kampf

Tego dnia, w 1925 roku, ukaże się tom filozoficznej autobiografii Adolfa Hitlera, książka Mein Kampf – kliknij i zobacz w formacie pdf. Był to plan jego programu dla Trzeciej Rzeszy i jasna ekspozycja koszmaru, który ogarnie Europę w latach 1939-1945. Książka sprzedała się w pierwszym roku w łącznej liczbie 9 473 egzemplarzy.

Hitler zaczął komponować swój tom siedząc w więzieniu w Landsbergu, skazany za zdradę za rolę w słynnej Beer Hall Putsch, w której on i jego sługusy próbowali dokonać zamachu stanu i przejąć kontrolę nad rządem w Bawarii. Skończyło się to katastrofą, w której niektórzy sojusznicy dezerterują, a inni wpadają w ręce władz. Hitler został skazany na pięć lat więzienia (odsiadywał tylko dziewięć miesięcy). Jego czas spędzony w starej twierdzy w Landsbergu był mało brutalny; wolno mu było przyjmować gości i prezenty, a także traktowano go jak kultowego bohatera. Postanowił dobrze wykorzystać swój wolny czas i zaczął dyktować tom pierwszy swojego opus magnus Rudolphowi Hessowi, lojalnemu członkowi Niemieckiej Partii Narodowo-Socjalistycznej i innemu rewolucjoniście.

Pierwsza część Mein Kampf, podtytuł „A Reckoning”, to ponad 400-stronicowa diatryba dotycząca problemów nękających Niemcy – Francuzów, którzy chcieli rozbić Niemcy, braku lebesraum, „przestrzeni życiowej” i potrzeby ekspansji na wschód w kierunku Rosji oraz złowieszczego wpływu ras „kundli”. Dla Hitlera państwo nie było podmiotem gospodarczym, ale rasowym. Czystość rasowa była absolutną koniecznością dla zrewitalizowanych Niemiec. „Albo ludzie nie giną w wyniku przegranych wojen, ale w wyniku utraty… czystej krwi”.

Jeśli chodzi o przywództwo, III Rzesza Hitlera naśladowałaby pruski ideał absolutnej władzy autorytarnej. „Nie może być decyzji większościowych, ale tylko osoby odpowiedzialne…. Z pewnością każdy człowiek będzie miał doradców… ale decyzję podejmie jeden człowiek”.

Więc tak było: Wojna z Francją, wojna z Rosją, eliminacja „nieczystych” ras i absolutna dyktatura. Hitler przedstawił swoją agendę polityczną na 14 lat przed wybuchem wojny.

Tom drugi Mein Kampf, poświęcony narodowemu socjalizmowi, ukazał się w 1927 roku. Sprzedaż całego dzieła pozostała na niskim poziomie w latach dwudziestych XX wieku. Dopiero w 1933 r., pierwszym roku urzędowania Hitlera jako kanclerza Niemiec, sprzedaż wzrosła do ponad 1 miliona. Jego popularność osiągnęła punkt, w którym stał się rytuałem dawania kopii nowożeńcom małżeńskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *